Sürdürülebilir Moda: Hiç Eskimeyecek

Son zamanlarda sıkça duyulan bir kavram olan sürdürülebilir moda doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir, etik ürünlerin üretilmesini hedefleyen bir kavram.

Çok hızlı değişen moda kavramı insanları aşırı tüketime itiyor. Gücünü ticari açlık ve tüketicinin sonsuz tüketme duygusundan alan moda sektörünün en büyük etkilerinden biri de hiç şüphesiz sosyal medya.

Sürdürülebilir modanın devreye girdiği nokta da burası. Yüksek kalite, yeşil dostu, geri dönüştürülebilir ve genellikle vegan üretimi hedefleyen sürdürülebilir moda özellikle son zamanlarda ‘influencer’lar tarafından göze sokulan tüketim çılgınlığını minimalize etmek istiyor.

Bir kıyafetin tasarlanması, üretilmesi ve lojistik sürecinin doğaya verdiği zararı ölçmek mümkün değil ancak en basit şekilde örnek vermek gerekirse her yıl üretilen 100 milyar kıyafetin %85’i çöpe atılıyor. “Fast Fashion” kavramı çok hızlı üretip çok hızlı tüketmeye teşvik ediyor ve ne yazık ki bu sadece geriye binlerce ton kıyafet çöpü bırakmıyor. Uzun ve karmaşık bir tedarik zincirine sahip olan tekstil endüstrisi, bir pamuk tişörtün ham maddesini Hindistan’dan alıp kumaşını Çin’de üretip, dikim aşamasını Türkiye’de tamamlayabiliyor. Satış için dünyanın dört bir yanına gönderilen ürünler daha mağazaya girmeden yüksek miktarda karbon salımına neden oluyor.”

Sürdürülebilir Moda — Emarkan | Kendi Markanı Yarat

Moda endüstrisi, tüm dünyadaki gaz emisyonunun %10’undan sorumlu ve bu gemi ve uçakların karbon salınımından daha fazlasına sebep oluyor.

Boyama ve ağartma işlemlerinden sonra doğaya salınan zehirli atıklar birçok nehri kurutmuş durumda. Moda endüstrisi, tüm dünyada suların kirlenmesinden %20 sorumlu. Bir tişörtteki pamuğun yetiştirilmesi için 2700 litre su kullanılıyor.

Sürdürülebilir Modayı Kişisel Olarak Desteklemek İçin Neler Yapabilirim?

  • Sadece ucuz ve modaya uygun olduğu için bir ürünü satın almayın.
  • Bir markayı satın almadan önce markanın çevre dostu ve işçilerine saygılı bir marka olduğundan emin olun.
  • Kullanılmış ancak hala giyilebilir kıyafetlerinizi ikinci el uygulamaları üzerinden satmaya çalışın.