Yeni Başlayanlar İçin Alan Adı Rehberi

Domain Nedir?

Web üzerinde yayın yapan siteleri ziyaret etmek için Google Chrome, Opera, Internet Explorer gibi tarayıcılar kullanıyoruz ve istediğimiz bir siteyi ziyaret etmek istediğimiz zaman kullandığımız tarayıcıların “adres çubuğu” kısmına “http” ya da “https” ile başlayan ve .com, .net gibi bir uzantıyla biten bir site adı yazdığımızda bu adrese “alan adı” yani bilinen tabirle “domain” diyoruz. Aslında yayın yapan her web sitenin kendisine ait sayı kombinasyonlarından oluşan bir uzantısı var ancak her web sitenin çeşitli kombinasyonlardan oluşan numarasını ezbere bilemeyeceğimiz için “Domain Name System” teknolojisi icat edilmiştir. Bu teknoloji; ziyaret edilmek istenilen sitenin IP adresini, domain adreslerine çevirir diyebiliriz.

Her alan adı satın alan kişiye özeldir ve kişi düzenli olarak domain yenilemesi yaptığı sürece başka kimse tarafından satın alınamaz. Alan adları 1 ile 10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir. Satın aldığınız alan adını yenileme dönemi geldiğinde aynı ücrete tekrar yenileyebilirsiniz. Kayıt süresi dolan alan adınız için yenileme işlemi yapmadığınız takdirde ceza bedeli ödemek zorunda kalabilir, dahası alan adınızı kaybedebilirsiniz. Domain yenilemesi yapmadığınız takdirde web siteniz yayınlanmaz.

Domaini önemli kılan en önemli unsur, marka bilinirliğine olan katkısıdır. Kısa, akılda kalıcı, sunulan ürün ve hizmetle alakalı olarak seçilen alan adı; potansiyel müşterinin web sitesini ziyaret etme dürtüsünü olumlu etkiler.

İlk Domain Ne Zaman Kaydedildi?

Alan adlarının tarihi yaklaşık 35 yıl öncesine dayanmaktadır. İnternetin ilk oluşturulmaya başlandığı dönemde, internet siteleri için oluşturulan ilk domain uzantısı .com’dur. .com 1984’te oluşturulmuştu. İlk olarak kayıtlara geçen web sitesi ise Symbolics.com‘dur.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Bir domain satın almak için, domain satmaya yetkili bir firma üzerinde hesap oluşturmanız gerekmektedir. Satın almak istediğiniz alan adını sorguladıktan sonra sepetinize ekleyerek ödemenizi gerçekleştirdikten sonra domaininizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz ancak bunun için önce satın almak istediğiniz domainin başka biri tarafından kullanılıp kullanılmadığını teyit etmeniz gerek.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domainin müsaitlik durumunu kontrol etmeden istediğiniz domaini satın almanız mümkün olmayabilir. Eğer domain farklı bir web projesi için kayıt edilmişse, o alan adı başka bir sitede kullanılamaz.Domaininizi satın alacağınız web site üzerinden bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Bir Web Sitesi Kurmak İçin Domain ile Birlikte Nelere İhtiyacınız Var?

İnternet sitesi kurmak için domain ile beraber bir hosting paketine de ihtiyacınız vardır. Sahip olduğunuz internet siteleriniz hosting paketine yükleyerek internet sitenizi yayımlayabilirsiniz.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emarkan

Emarkan

More from Medium

Sixer — Fantasy Cricket Reimagined

How to trade $PIRA on PancakeSwap ⁉️

Supply ChainWhat the Fungible!! InfinitVerse takes the events forward in Metaverse in Dec 2021!

infinitverse

Covid-19, Smart Home, Omicron Predictions for Economics 1101